10
kol
2021

Power bank je suvremeni suputnik

Danas brojni ljubitelji mobilnih uređaja posjeduju i barem jedan power bank, odnosno prijenosnu ili eksternu bateriju za svoj mobilni telefon, tablet, bežične slušalice ili laptop.  Naime, to je uređaj koji omogućuje punjenje svih vrsta uređaja koji posjeduju USB ili micro USB ulaz na bilo kojem mjestu i u bilo koje vrijeme.

Danas brojni ljubitelji mobilnih uređaja posjeduju i barem jedan power bank, odnosno prijenosnu ili eksternu bateriju za svoj mobilni telefon, tablet, bežične slušalice ili laptop.

To omogućava veću mobilnost svih korisnika kako pametnih telefona tako i laptopa, tableta, akcijskih kamera i drugih uređaja.

Opremite se s puno miliamper sati

Ukoliko želite da vam power bank za razne uređaje dugo traje i dobro vas služi te da vas nikad ne ostavi bez baterije, prije kupnje dobro proučite koliko miliamper sati ima željeni model. Danas je na tržištu moguće pronaći modele čiji se kapacitet kreće od 1000 mAh do 15 000 mAh, a nekad čak i više. 

Idealan kapacitet power banka određuje se prema kapacitetu baterije vašeg mobilnog telefona pa je tako za punjenje pametnog telefona kapaciteta baterije od 4000 mAh potreban power bank od minimalno 4400 mAh kako bi mogao u potpunosti napuniti mobilni telefon. Iz navedenog možemo zaključiti kako je određivanje idealnog kapaciteta potrebno kupiti model koji ima za 20 % veći kapacitet od uređaja koji se puni.

Razmislite i o učestalosti korištenja mobilnih uređaja

Kada je riječ o određivanju kapaciteta prijenosne baterije, u obzir treba uzeti i to koliko često ćete ga koristiti, ali i koliko često koriste primjerice pametne telefone.. Naime, ukoliko vam je potrebno svakodnevno punjenje, bolje se odlučiti za kupnju onoga s većim kapacitetom, dok je za povremeno korištenje dovoljan model manjeg kapaciteta baterije.

Ukoliko želite da vam power bank za razne uređaje dugo traje i dobro vas služi te da vas nikad ne ostavi bez baterije, prije kupnje dobro proučite koliko miliamper sati ima željeni model.

Brzina punjenja uređaja ovisi o vrsti ulaza

Ono što je vrlo važno prilikom kupnje power banka za vaš pametni telefon ili drugi uređaj je to da brzina punjenja neće biti ista kod svakog modela. Naime, ukoliko želite brzo punjenje ili čak super brzo punjenje koje je danas dostupno kod brojnih novih pametnih telefona, morat ćete izdvojiti nešto više novca. 

Isto je i u obrnutoj situaciji, ukoliko imate model s opcijom brzog punjenja morate imati i kompatibilan mobilni telefon s tom opcijom. 

Moderne specifikacije power banka

Razvojem i napretkom tehnologije power bankovi postali su sve napredniji te nude sve više opcija svojim korisnicima, a neke od značajnijih su:

  • Brzo ili super brzo punjenje
  • Pametno punjenje – omogućava automatski početak punjenja mobilnog telefona bez potrebe za ručnim pokretanjem punjenja preko tipke
  • Solarno punjenje – omogućava potpunu neovisnost o klasičnoj električnoj struji pa je odličan izbor za sve one koji rado i često borave u prirodi, no važno je paziti da powerbank ipak ne bude predugo na suncu kako se ne bi pregrijao i oštetio
  • Interaktivni zaslon – daje uvid u količinu preostale energije kojom power bank može napuniti pametni telefon ili neki drugi uređaj, no dobro je znati da su takvi modeli nešto skuplji
  • Mogućnost punjenja više uređaja odjednom – power bank posjeduje više od jednog USB ulaza što omogućuje punjenje više uređaja odjednom
Ono što je vrlo važno prilikom kupnje power banka za vaš pametni telefon ili drugi uređaj je to da brzina punjenja neće biti ista kod svakog modela.

Pazite na svoju eksternu bateriju

S obzirom da je power bank postao sastavni dio opreme koju koriste korisnici mobilnih telefona, laptopa i tableta te da omogućava punjenje uređaja van doma, na putu ili u prirodi, mnogi zaboravljaju da su oni u svojoj osnovi i dalje samo baterije. To znači da ih treba čuvati od pregrijavanja uslijed izloženosti suncu ili pak smrzavanja u slučaju boravka na hladnoći. 

Isto tako, kao i za baterije ostalih elektronskih uređaja, i za njih vrijedi pravilo da se pametni telefon nikada ne spaja na punjenje potpuno prazan jer to šteti i njegovoj bateriji, ali i uređaju za punjenje. Upravo zbog očuvanja obiju baterija, uređaje treba stavljati na punjenje kada padnu na otprilike 20 % – 40 % kapaciteta soje baterije. Unatoč tome, ovi uređaju imaju svoj vijek trajanja koji uvelike ovisi o njihovoj kvaliteti, ali i o načinu i intenzitetu korištenja tako da ćete ih nakon nekog vremena trebati zamijeniti.

Pametni telefoni kao produžetak naše ruke

Govorimo li o tehnici, mobilni telefoni su u posljednjih desetak godina postali neizostavan dio života svakoga od nas. Svojim razvojem i napredovanjem specifikacija, oni su postali pametni telefoni koji korisnicima pružaju puno mogućnosti poput:

  •  slanja i primanje mailova
  •  snimanja i slanja fotografija i videozapisa
  •  održavanja video poziva
  •  korištenja mobilnih aplikacija različitih namjena
  •  slanja poruka itd.  

Zbog svega toga se gotovo ne odvajamo od njih. Neovisno o tome trebaju li nam za posao, oni su jednostavno uvijek tu s nama.

Članci iz iste kategorije: